We use, we bake and we eat cookies. By browsing our site you agree to our use of cookies. Okay! Learn more

Precle

Kochani!

Domowe precle chodziły za mną od dłuższego czasu. Chciałam aby były idealne, popękane z tym charakterystycznym sodowym posmakiem. Jednak jakoś przerażała mnie wizja mnie, ubranej w długie rękawice oraz okulary chemiczne pochylającej się nad roztworem zasady sodowej i maczając w nim moje wyidealizowane precle. Na szczęście na ratunek przyszła mi niezawodna Domi W Kuchni. Jej precle (przepis znajdziecie tutaj) wydawały się na tyle bliskie ideału, że postanowiłam zaryzykować. I tak po kilku godzinach oczekiwania na wyrośnięte ciasto, czasie spędzonym na doprowadzaniu do perfekcji wałeczków oraz nerwowego sprawdzania piekarnika w trakcie pieczenia miałam je. Moje własne precle! Z chrupką skórką, miękkim środkiem, charakterystycznym posmakiem ziarenkami soli. To na pewno nie było nasze ostatnie spotkanie!

Składniki

  • 320ml ciepłej wody
  • 14g suszonych drożdży
  • 1 łyżka cukru
  • 2 łyżeczki soli
  • 620g mąki pszennej
  • 60g miękkiego masła

Ponadto:

  • 2,5 litra wody
  • 4 łyżki sody oczyszczonej
  • 50g rozpuszczonego masła
  • sól gruboziarnista

W małej miseczce mieszamy ze sobą drożdże, 4-5 łyżek wody oraz cukier, odstawiamy na około 10 – 15 minut aby drożdże zaczęły pracować. W międzyczasie do miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól, pozostałą wodę, masło oraz drożdżowy zaczyn i wyrabiamy gładkie oraz elastyczne ciasto. Przekładamy do czystej miski, przykrywamy ściereczką i odkładamy na godzinę do wyrośnięcia.
Wyrośnięte ciasto formujemy na kształt wałka i dzielimy na 8 równych części, z każdej z nich formujemy kolejny wałek i zwijamy na kształt precla, odkładamy.
W garnku doprowadzamy do wrzenia wodę z dodatkiem sody, a następnie zanurzamy w niej precle na 20-30 sekund. Wyjmujemy i osuszamy.
Sparzone precle układamy na wyłożonej papierem blaszce do pieczenia i smarujemy rozpuszczonym masłem i delikatnie posypujemy solą gruboziarnistą. Pieczemy przez około 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 190 stopni do uzyskania ciemnozłotego koloru. Studzimy i podajemy.

Obraz 7904a Precle

Smacznego!
B

Chińskie pierogi z wieprzowiną i porem
Ryżowa owsianka czyli congee
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>