We use, we bake and we eat cookies. By browsing our site you agree to our use of cookies. Okay! Learn more

Oranżada z nutką mięty

Kochani!

Od kilku dni męczyła nas fala upałów. Co prawda możecie mieć ochotę popukać się w czoło jeśli zerkniecie na termometr pokazujący 20 stopni i usłyszycie gdzieś w oddali mieszkańca Irlandii narzekającego na straszny upał. Tak będzie tylko do czasu – przypieczona skóra, zatłoczone plaże, lody znikające ze sklepowych półek z prędkością światła, ludzie pokazujący na ulicach więcej ciała niż powinni… Czasem zastanawiamy się z A. co by się stało na Wyspie gdyby termometr pokazał tu pewnego dnia tak z 30 stopni – czasem wydaje mi się, że po prostu byśmy się wszyscy usmażyli – na złoto i chrupko, a co!
Pamiętam, gdy chodząc jeszcze do podstawówki zaszywałam się w sadku, odrobinę odsunięta od przyjemnego cienia drzew próbowałam załapać chociażby odrobinę opalenizny. Zasypiałam na kocu z książką przy głowie, często budzona przez spacerujące sobie po moim ciele bez skrępowania owady. I co? Książek do przeczytania ubywało, a ja nadal żyłam sobie spokojnie, w zgodzie z moją bladością.
Dziś piszę do Was lekko spalona słońcem, popijając oranżadę z nutką mięty wcieram balsam w zaczerwienioną skórę. Trzy godziny irlandzkiego słońca okazało się być dla mnie zbyt dużym wyzwaniem. Wyglądam za okno – po raz pierwszy od tygodnia po szybie spływają krople deszczu. Uśmiecham się, chociaż wiem, że za kilka dni znów zatęsknię za prawdziwym polskim latem.
Inspiracja – Taylor Takes a Taste

Obraz 7958a Oranżada z nutką mięty

Do przygotowania oranżady użyłam zgodnie z przepisem około 250g cukru, jednak polecam zmniejszenie ilości cukru do około 200-150g.

Składniki

  • 300ml świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy
  • 1,2l przegotowanej, chłodnej wody
  • 150-250g cukru
  • 1-2 krople naturalnego olejku z mięty pieprzowej
  • 1 łyżka soku z cytryny

W sporym garnku mieszamy ze sobą 300ml wody oraz cukier, garnek stawiamy na bardzo wolnym ogniu i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia cukru. Przez cało czas całość podgrzewając do garnka dodajemy kolejno sok z pomarańczy, krople olejku z mięty, sok z cytryny oraz pozostałą wodę. Całość mieszamy, zestawiamy z ognia i przelewamy do dzbanka. Studzimy i chowamy na kilka godzin do lodówki. Podajemy schłodzone z kostkami lodu i kilkoma listkami mięty.

Obraz 7955a Oranżada z nutką mięty

Smacznego!
B

Kurczak Generała Tso
Chińska zupa "Egg Drop"
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>