We use, we bake and we eat cookies. By browsing our site you agree to our use of cookies. Okay! Learn more

Mus z białej czekolady z malinami

Kochani!

Ten mus był jednym ze smakołyków, jakie nauczyłam się przygotowywać podczas Czekoladowych Warsztatów. Jednym z, ale w moim osobistym odczuciu tym najpyszniejszym. Jest delikatny, puszysty, nie za słodki, cudownie przełamany lekką kwaskowatością malin. Jeśli mogłabym wybrać tylko jeden deser, który będę mogła jeść do końca życia…tak zgadliście! Byłby to właśnie ten mus.
Uwielbiam go jednak nie tylko za smak, ale również za prostotę przygotowania oraz to, że można przygotować go na długo przed podaniem. Mus tężeje w lodówce przez około 4 godziny, jednak przykryty folią spożywczą wytrzyma tam o wiele dłużej. Lekko zwieńczony świeżą maliną czy też listkiem mięty na pewno stanie się ozdobą niejednego stołu.

odkuchnii 1926a Mus z białej czekolady z malinami

Składniki

 • 300g malin (świeżych lub mrożonych)
 • 2-3 łyżki drobnego cukru
 • 5 łyżek bezbarwnego alkoholu o mocy około 40% (w oryginale Kirsch)
 • 200g białej czekolady
 • 1 łyżka wody
 • 2 białka
 • szczypta soli
 • 300ml schłodzonej słodkiej śmietanki 30%
 • maliny, liście mięty, tarta czekolada do dekoracji

odkuchnii 1945a Mus z białej czekolady z malinami

Maliny miksujemy w blenderze z dodatkiem łyżki cukru oraz łyżki alkoholu. Przecieramy je przez drobne sitko, aby pozbyć się pestek i odstawiamy.
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, dodajemy łyżkę wody oraz pozostały alkohol. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji i odstawiamy do lekkiego przestygnięcia. W tym czasie białka białka ubijamy z solą do momentu w którym zaczną formować miękkie stożki. Czyli jeśli nabierzemy odrobinę piany na stożek, nie będzie on w pełni sztywny, a będzie się lekko uginał na końcu. Odstawiamy. W oddzielnej misce ubijamy śmietankę z pozostałym cukrem, do momentu gdy zacznie robić się sztywna, jednak nadaj będziemy w stanie przemieszczać ją w misce.
Do schłodzonej czekolady wlewamy lekko stężona śmietankę i dokładnie lecz delikatnie mieszamy do połączenie. Następnie dodajemy ubite białka i powtarzamy proces. Musu nie należy “przemieszać” ponieważ uzyska od zbyt zwarta konsystencję.
W zależności od ich wielkości przygotowujemy do 4 do 6 kieliszków i na ich dno wlewamy po równej porcji przetartych malin (najlepiej odmierzając łyżką do zupy). Na malinowy przecier wylewamy przygotowany mus z białej czekolady. Kieliszki delikatnie przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na co najmniej 3-4 godziny. Przed podaniem dekorujemy.

odkuchnii 1953a Mus z białej czekolady z malinami

Smacznego!
B

Pesto z rukoli i koziego sera
Dietetyczne krążki cebulowe
 

7 Comments

 1. Kiedy czytam, że mus z białej czekolady nie jest za słodki, to aż nie wierzę i chyba muszę to sprawdzić. :D:D

 2. Jak patrzę na te maliny, to aż się wierzyć nie chce, że to grudzień :D

 3. Czy trzeba koniecznie dodawać alkohol

 4. Czy mus wytrzyma w lodówce 24h?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>