We use, we bake and we eat cookies. By browsing our site you agree to our use of cookies. Okay! Learn more

Eton Mess

Kochani!

Zapewne większość Was opowiada się zdecydowanie po stronie porządku, jednak postaram się przekonać Was dziś do tego aby zrobić mały bałagan. Słodki, pełen słodkiej śmietany, pokruszonych bez oraz soczystych truskawek Eton Mess to przykład bałaganu, jakiemu trudno się oprzeć. Na szczęście jego sprzątanie wykonywane jest w tempie ekspresowym – nawet się nie obejrzycie a w pucharku nie zostanie po nim ani śladu!
Ten wywodzący się brytyjskiego Eton College deser prawdopodobnie znany był już w XIX wieku. Później w latach 30tych XXwieku serwowany on był pod postacią mieszaki lodów lub śmietany z owocami – najczęściej były nimi truskawki, lecz wszytko zależało od sezonu oraz dostępności. Pokruszona beza została dodana do niego w dużo późniejszym czasie – najprawdopodobniej był to rok 1973, gdy to Michael Smith wydał swoją książkę Fine English Cookery z taką właśnie wersją tego popularnego deseru. Jednak tą zasługę niektórzy przypisują pewnemu żółtemu labradorowi, który przypadkiem podczas pikniku na dniach otwartych Eton College niechcący usiadł na pojemniku zawierającym truskawkową Pavlovą.
Szybki oraz w przygotowaniu deser idealnie sprawdzi się w letnie ciepłe dni – śmietankę zawsze można zastąpić lekko roztopionymi lodami, a truskawki innymi, ulubionymi owocami. Jak to z bałaganem bywa – każdy ma własny, taki w którym czuje się najlepiej!

Obraz 8045a Eton Mess

Inspiracja – Moje Wypieki.

Ingredients

  • 10-12 bez normalnej wielkości
  • 250ml śmietany kremówki
  • 400g truskawek
  • 2 łyżeczki cukru z prawdziwą wanilią
  • 1 łyżka soku z granatów

Truskawki myjemy, odszypułkowujemy oraz tniemy na ćwiartki. Przekładamy do miseczki i zasypujemy cukrem oraz polewamy sokiem z granatów. Mieszamy i odstawiamy.
Schłodzoną śmietanę ubijamy do gęstości, jednak nie do sztywności.
Do miski ze śmietaną dodajemy połamane na większe kawałki bezy oraz większość truskawek (część zachowujemy do dekoracji), delikatnie mieszamy i przekładamy do pucharków. Dekorujemy pozostałymi truskawkami i podajemy.

Obraz 8056a Eton Mess

Smacznego!
B

Ajvar
Chińskie pierogi z wieprzowiną i porem
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>