We use, we bake and we eat cookies. By browsing our site you agree to our use of cookies. Okay! Learn more

Czekoladowe Warsztaty, Dublin 2013

Kochani!

W zeszłą niedzielę, dzięki uprzejmości Irish Food Bloggers Association oraz dublińskiej szkoły gotowania Kitchen In The Castle miałam przyjemność uczestniczyć w kilkugodzinnych warsztatach poświęconych czekoladzie.
Spędzenie kilku godzin w odnowionej zamkowej kuchni to naprawdę niesamowite przeżycie. Pomimo wymienionych mebli, oraz nowoczesnych sprzętów nadal można poczuć tu atmosferę rodem z serialu Downton Abbey. Szkoła przylega do ponad 700 letniego, wciąż zamieszkałego przez ta samą rodzinę zamku położonego na otaczającym Zatokę Dublińską od północy półwyspie Howth.

odkuchnii 1468 Czekoladowe Warsztaty, Dublin 2013

odkuchnii 1392 Czekoladowe Warsztaty, Dublin 2013

Warsztaty przebiegły w bardzo kameralnej oraz sympatycznej atmosferze. Prowadząca je Eleanor Martin z ogromną pasją opowiadała nam o czekoladzie oraz pomagała i podpowiadała w trakcie kolejnych etapów przygotowywania czekoladowych pyszności. Delikatnie aromatyzowane miętą prosto z zamkowego ogrodu lub pełne rozgrzewających korzennych przypraw trufle  rozpoczęły naszą przygodę z czekoladą. Nie trzeba było długo czekać na to abyśmy wszyscy zaczęli się dobrze bawić oraz dzielić ze sobą kulinarnymi wskazówkami czy wspomnieniami z podróży.
Perfekcyjne przygotowanie nie pozwoliło zmarnować nam ani chwili cennego czasu. Przed każdą z uczestniczek leżała lista pyszności zaplanowanych do ugotowania, a na tacach znajdowały się dokładnie odmierzone składniki.

odkuchnii 1394 Czekoladowe Warsztaty, Dublin 2013

odkuchnii 1400 Czekoladowe Warsztaty, Dublin 2013

odkuchnii 1413 Czekoladowe Warsztaty, Dublin 2013

odkuchnii 1463 Czekoladowe Warsztaty, Dublin 2013

Bohaterem dnia okazał się mus z białej czekolady oraz malin. Jak się okazało nie taki diabeł straszny jak go malują, a przygotowanie w domu naprawdę dobrego musu nie musi zajmować kilku godzin.
Jednak częścią, na którą najbardziej czekałam było temperowanie czekolady. Do tej pory dla mnie ten termin miał w sobie coś przerażającego. Słysząc to wyrażenie i zamykając oczy widziałam obraz pełen wyprostowanych szefów kuchni, temperujących czekoladę długimi nożami na marmurowym blacie. Eleanor pokazała nam, że jest to naprawdę prosta czynność. Co prawda wymaga ona zakupienia termometru spożywczego, którym będziemy w stanie zmierzyć dokładną temperaturę czekolady, jednak zapomnijcie o marmurach! Samo temperowanie czekolady, chociaż jest czynnością wymagającą sporej dozy dokładności jest naprawdę przyjemne. Jednak zanim się za nie zabierzecie lepiej uzbroić się w sporo cierpliwości oraz odporne ręce – cały proces wymaga naprawdę sporo mieszania w garnkach!

odkuchnii 1421 Czekoladowe Warsztaty, Dublin 2013

odkuchnii 1456 Czekoladowe Warsztaty, Dublin 2013

Prawdziwą chemię w gotowaniu odkryliśmy podczas przygotowywania popularnego na wyspach honeycomb. Cukrowo-miodowy syrop po zetknięciu się z sodą oczyszczoną przemienia się w puszystą, spienioną masę, która po ostygnięciu twardnieje i jest doskonałym dodatkiem do deserów, czy też nawet deserem samym w sobie.

odkuchnii 1467 Czekoladowe Warsztaty, Dublin 2013

odkuchnii 1453 Czekoladowe Warsztaty, Dublin 2013
Podczas gdy my dekorowaliśmy nasze świeżo zamoczone w temperowanej czekoladzie pralinki oraz czekoladki, Eleanor przygotowała nam prosty, aczkolwiek pyszny lunch. Po tak długim czasie spędzonym w kuchni makaron z domowym, bazyliowym pesto oraz sałatka z pieczoną dynia były niczym królewska uczta.

odkuchnii 1473 Czekoladowe Warsztaty, Dublin 2013

odkuchnii 1475 Czekoladowe Warsztaty, Dublin 2013

odkuchnii 1480 Czekoladowe Warsztaty, Dublin 2013

Do napisania!
B

Śliwki w boczku
Malinowa rolada z wzorkiem
 

5 Comments

  1. Ach ten niebieski piekarnik

  2. Bogusiu zazdroszczę:) po prostu jawnie zazdroszczę:)

  3. Pingback: Mus z białej czekolady z malinami | Time4Cooking

  4. I read a lot of interesting posts here. Probably you spend a lot of time writing, i know how to save you a lot of work, there is
    an online tool that creates unique, google friendly posts in seconds, just search in google
    - laranitas free content source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>