We use, we bake and we eat cookies. By browsing our site you agree to our use of cookies. Okay! Learn more

Chlebek naan

Kochani!

Co prawda chlebek naan jest obecny w wielku krajach kultury arabskiej, często także podawany z potrawami kuchni indyjskiej, lecz ja postanowiłam zaserwować go jako danie afgańskie. Z racji przygotowywania kurczaka po afgańsku, na którego przepis będzie jutro potrzebowałam takiego chlebka do obiadu icon smile Chlebek naan . Czym jest naan? Naan to rodzaj podpłomyka, chlebek o bardzo prostym przepisie, bardzo cienki o okrągłym kształcie. Można do niego dodać ziarna sezamu, czarnuszki, kminku lub zostawić bez posypki. Podawać na śniadanie – w wersji słodkiej, do obiadu – w wersji z bloga, jako przegryzkę. U nas często mozna spotkać kebab który jest podawany własnie w czymś na kształt naan’a.

Przepis pochodzi z TEJ strony i został oczywiście delikatnie zmodyfikowany icon smile Chlebek naan . Za to gdyby ktoś chciał o afganistanie poczytać więcej zapraszam równiez na polski blog Z afganistanu.pl oraz opis podróży oraz tego jak się żyje  w Afganistanie Olgi Mielnikiewicz z pięknymi zdjęciami.

Składniki

  • 3,5 szklanki mąki
  • 0,7 szklanki ciepłej wody ( takiej około 50 stopni)
  • 180g jogurtu naturalnego
  • łyżka oliwy z oliwek
  • 7g suchych drożdży
  • 3/4 łyżki soli
  •  ziarna sezamu i czarnuszki do posypania

Drożdże rozrabiamy z 0,2 szklanki ciepłej wody, odstawiamy. Do miski wsypujemy 2 szklanki mąki, pozostałą wodę, jogurt i dokładnie mieszamy. Dodajemy rozrobione drożdże i zarabiamy ciasto. Odstawiamy je następnie na około 40 minut do 1h w ciepłe miejsce. Ja delikatnie rozgrzałam piekarnik, wyłączyłam go po chwili i zostawiłam w nim miskę z ciastem przykrytą ściereczką.Po godzinie wyjmujemy miskę z ciastek, które powinno podwoić swoją objętość – moje chyba nawet potroiło icon wink Chlebek naan . Dodajemy do niego oliwę, sól oraz pozostałą mąke i wyrabiamy. Ciasto nie powinno już kleić się do rąk. Odrywamy od niego małe lub większe kulki ( zależy to od tego jak duży chcemy uzyskać naan) i rozpłaszczamy je na podsypanym ziarnem sezamowym oraz czarnuszką blacie. Tak ozdobione placki układamy na blaszce wyłozonej folią aluminiową i zapiekamy przez około 25 min w temperaturze 180-200 stopni.
Niestety nie posiadam pieca opalanego drewnem ani kamienia na którym takie naany oryginalnie są wypiekane.
IMG 3835 Chlebek naan
Mourgh czyli kurczak po afgańsku
Herbata z kardamonem
 

One Comment

  1. Pingback: Mourgh czyli kurczak po afgańsku | Time4Cooking

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>