We use, we bake and we eat cookies. By browsing our site you agree to our use of cookies. Okay! Learn more

Chińska zupa “Egg Drop”

Kochani!

Poszukując inspiracji oraz przepisów na ciekawe chińskie dania od razu w oczy rzuciła mi się zupa nazywana “egg drop”. Jej nazwę trudno przetłumaczyć na nasz język, tak aby brzmiała tak samo prosto – jednak możemy pokusić się o nazywanie jej zupą z jajecznymi kroplami lub z upadającym jajkiem. Jej podstawą jej wywar warzywny lub mięsny, który następnie dowolnie aromatyzujemy oraz dodajemy ulubione kolorowe warzywne dodatki w postaci pomidorów, pieczarek, szczypiorku, kukurydzy, kiełek fasoli lub też malutkich kapustek bok choy. Lub też wszystkich na raz! Na koniec zostaje nam dodanie składnika, bez którego zupa “egg drop” nie byłaby sobą – surowego jajka powolnie wlewanego do lekko gotującej się zupy i zamieniającego się w pływające po powierzchni jajeczne strzępki.
Jej smak jest mocno orzeźwiający, a dodatek jajka sprawia, że mimo wszytko zupa jest mocno treściwa i spokojnie sama w sobie może stanowić lekki obiad. Poniżej podaję przepis na moją wariację smakową, jednak ta zupa ma w sobie ogromny potencjał i każdy z powodzeniem możne przygotować wersję idealną dla swoich kubków smakowych. Przepis znaleziony na The Kitchn.

Składniki

  • 4 szklanki wywaru warzywnego
  • 1 łyżka + 1 łyżeczka skrobi kukurydzianej
  • 2 jajka
  • 1 pęd trawy cytrynowej
  • 1/2 laski cynamonu
  • 1 łyżka sosu sojowego
  • 3-4 plastry świeżego imbiru
  • 1 spory świeży pomidor
  • 1/2 pęczka szczypiorku
  • 2 jajka

Na małym ogniu gotujemy przygotowany wcześniej wywar z dodatkiem posiekanej i zmiażdżonej trawy cytrynowej, plastrów imbiru, cynamonu oraz sosu sojowego oraz około 15 minut. Po tym czasie wywar odcedzamy i ponownie stawiamy na ogniu.
Do zupy dodajemy pokrojony w pół plastry pomidor oraz posiekany szczypiorek, całość gotujemy na ogniu przez następne 5 minut.
W szklance mieszamy ze sobą 1 łyżkę skrobi kukurydzianej oraz 5-6 łyżek gorącego wywaru, po czym ponownie wlewamy całość do garnka. Mieszamy, gotujemy przez 2-3 minut, tak aby zupa nie smakowała mącznie.
W małej miseczce rozkłócamy ze sobą jajka z pozostałą łyżeczką skrobi kukurydzianej. Następnie jedną ręką trzymając miseczkę z jajkami z przytrzymywanym palcami widelcem dotykającym krawędzi miski (tak aby wylewane jajko przedostawało się przez szerszą część widelca zanim trafi do gotującej się zupy), delikatnie wlewamy jajka do zupy gotującej się na wolnym ogniu, w międzyczasie mieszając ją łyżką (tą czynność wykonujemy drugą ręką). Zupę odstawiamy na chwilkę aby jajko ścięło się do końca i podajemy udekorowaną posiekanym szczypiorkiem.

Obraz 7893a Chińska zupa Egg Drop

Smacznego!
B

Oranżada z nutką mięty
Kotlety wieprzowe w sosie chrzanowo-szczypiorkowym
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>